کلینیک باران، لیزر موهای زائد در رشت

+981332127319
انواع روش های سنگ شکن کلیه و مراقبت هایش
لیتوتریپسی نوعی روش پزشکی است. از امواج ضربه ای یا لیزر برای تجزیه سنگ های کلیه، کیسه صفرا یا حالب استفاده می کند. ذرات باقیمانده سنگ های کوچک هنگام ادرار کردن از بدن خارج می شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مدیکال نیوز تودی ، ایجاد سنگ در کلیه ها، کیسه صفرا یا حالب شایع است. گاهی اوقات، سنگ ها بقدری کوچک هستند که در هنگام ادرار بدون اینکه شخص متوجه شود از بدن خارج می شوند. با این حال، سنگ های بزرگ کلیه یا حالب می توانند باعث ایجاد درد شوند و جریان ادرار را مسدود کنند.

اگر سنگ ها دفع نشوند، ممکن است به کلیه ها و مجاری ادراری آسیب برسانند. اگر داروها نتوانند کمکی به درمان بکنند، روش لیتوتریپسی می تواند سنگ ها را به قطعات کوچکتر تجزیه کند تا امکان خروجشان از طریق ادرار فراهم شود.

دو نوع لیتوتریپسی یا سنگ شکن عبارتند از:

1)لیتوتریپسی خارج از بدن توسط امواج ضربه ای یا شوک (ESWL)

2)لیتوتریپسی لیزر

لیتروتریپسی با لیزر به عنوان FURSL مخفف و شناخته می شود زیرا پزشکان از ابزاری به نام یوتروسکوپ استفاده می کنند.

هر دو روش می توانند به سرعت و به طور مؤثر به از بین بردن سنگ های کلیه کمک کنند. نوع درمانی که پزشک توصیه می کند به عواملی چون نوع سنگ و سلامت کلی فرد بستگی دارد.

سنگ شکن خارج از بدن (ESWL)

ESWL از امواج شوک برای تجزیه سنگ استفاده می کند. در طی این روش، جراح از دستگاهی به نام لیتوتریپتتر استفاده می کند تا امواج صوتی را از سطح بدن به طور مستقیم به سمت سنگ ارسال کند. امواج صوتی، سنگ ها را به قطعات کوچک تجزیه می کنند.

امواج فقط روی سنگ ها تأثیرگذارند و به عضله، استخوان و پوست هیچ آسیبی وارد نمی کنند.

این عمل حدود یک ساعت به طول می انجامد و در اغلب موارد، فرد می تواند همان روز به خانه برود. بعد از درمان، فرد باید ذرات سنگ را طی چند روز یا چند هفته از طریق ادرار کردن دفع کند.

سنگ شکن لیزر (FURSL)

این روش با استفاده از آندوسکوپ برای درمان سنگ در مجرای ادرار صورت می پذیرد. آندوسکوپ یک لوله انعطاف پذیر با نور و دوربین است که به پزشک کمک می کند بخش های داخلی یک اندام یا حفره های بدن را ببیند.

پزشک می تواند با استفاده از آندوسکوپ، سنگ ها را ببیند و از لیزر برای تجزیه آنها استفاده کند. با این حال، بسته به سختی کار و تعداد سنگ هایی که پزشک باید بردارد، ممکن است این عمل تا دو ساعت نیز طول بکشد.

تکه های سنگ شکسته باید در روزها و هفته های بعد از عمل به راحتی از ادرار عبور کنند و دفع شوند.

میزان موفقیت

موفقیت هر روش به ترکیب سنگ، تراکم، اندازه و محل بستگی دارد.

یک بررسی سیستماتیک نشان داد که سنگ شکن لیزری دارای میزان موفقیت 93.7٪ برای سنگ هایی با اندازه حدود 2.5 سانتی متر است. این مطالعه گزارش داد که 10.1٪ از افراد برخی از عوارض را تجربه کردند.

آماده شدن برای سنگ شکن کلیه

قبل از عمل سنگ شکن کلیه، پزشک آزمایشاتی را برای تعیین تعداد سنگ های یک فرد و همچنین اندازه و محل آنها انجام می دهد.

این احتمال وجود دارد که پزشک از سی تی اسکن بدون کنتراست برای تشخیص سنگ کلیه استفاده کند زیرا این آزمایش بسیار حساس و اختصاصی است.

آنها همچنین از یک اشعه ایکس استاندارد شکم به نام کلیه، حالب، مثانه (KUB) برای یافتن سنگ های حاوی کلسیم استفاده خواهند کرد.

فرد باید از قبل به پزشک اطلاع دهد که آیا دارویی مصرف می کند. قبل از عمل، ممکن است لازم باشد مصرف برخی داروها از جمله رقیق کننده های خون و مسکن های بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن را قطع کنند. این به این دلیل است که اینها می توانند با توانایی لخته شدن خون تداخل داشته باشند. لخته شدن خون برای جلوگیری از هرگونه خونریزی که ممکن است در طول یا بعد از عمل رخ دهد ضروری است.

سنگ شکن کلیه معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، به این معنی که فرد در خواب خواهد بود و هیچ دردی احساس نمی کند. به طور معمول، افراد باید 8 تا 12 ساعت قبل از دریافت داروهای بیهوشی ناشتا باشند.

هر فردی که تحت لیتوتریپسی قرار می گیرد نیز باید برنامه ریزی کند که کسی او را به خانه برساند، زیرا داروهای بیهوشی می توانند تا چند ساعت بعد از عمل باعث خواب آلودگی و حالت تهوع شوند.

خطرات و عوارض جانبی

افراد اغلب پس از سنگ شکنی دچار کبودی و درد می شوند. تب و لرز بعد از این عمل نیز ممکن است نشانگر عفونت باشد، بنابراین بیمار باید این وضعیت را با پزشک خود در میان بگذارد.

توجه داشته باشید خونریزی شدید نیز پس از لیتوترپسی غیرعادی است. اگر قطعات سنگ هنگام عبور، در مجرای ادرار گیر کنند، ممکن است انسداد حالب پیش بیاید.

همچنین درد طولانی مدت ممکن است نشان دهنده انسداد باشد. اگر درد بیمار با داروهای مسکّن بهبود پیدا نکند، باید به پزشک مراجعه کند.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : سنگ کلیه

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان