کلینیک باران، لیزر موهای زائد در رشت

+981332127319
چطور سلول های مرده پوست را از بین ببریم؟
برای اینکه پوستی شفاف و صاف داشته باشید، باید سلول های مرده پوست را از روی صورت تان پاک کنید. اگر می خواهید بدانید روش از بین بردن سلول های مرده پوست چیست، تا انتهای این مقاله همراهمان باشید.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت چطور از verywellhealth، به آن بخش از پوست بدنمان که پوسته پوسته شده است و می ریزد، پوست مرده گفته می شود. در واقع پوست مرده همان سلول های مرده پوست هستند که مرتب می ریزند و با سلول های جدید پوست جایگزین می شوند. هر روز ۳۰ تا ۴۰هزار سلول مرده پوست از بدنمان می ریزند و سلول های جدیدی جای آنها را می گیرند. چرخه طبیعی جایگزینی پوست مرده با نو تقریبا ۳۰ روز طول می کشد.

گاهی اوقات سلول های مرده پوست طبیعی نمی ریزند که در نتیجه آن پوست بدن تیره و پوسته پوسته می شود. برای بهبود وضعیت پوست تان باید این مشکل را برطرف کنید.

علائم تشکیل پوست مرده


۱۸ تا ۲۳ لایه اول پوست را سلول های مرده پوست تشکیل می دهند. اگر این سلول ها به درستی از روی پوست پاک نشوند، پوست تان را خشک و تیره می کنند. تجمع پوست های مرده علاوه بر خشکی و تیرگی پوست ، علائم دیگری هم دارد مانند:

خشک و پوسته پوسته شدن پوست؛
خارش؛
سفتی و ضخیم شدن پوست؛
تیرگی و زبری پوست؛
آکنه و جوش.


علل تجمع سلول های مرده پوست چیست


طی فرایند طبیعی پوسته پوسته شدن پوست، سلول های جدید پوست در اعماق لایه اپیدرم تشکیل می شوند و به سطح می آیند. سلول های جدید که به سطح می رسند، پوست های مرده را کنار می زنند و جای آنها را می گیرند. اما وقتی این فرایند کند و آهسته پیش برود یا در روند آن اخلالی ایجاد شود، سلول های مرده پوست روی سطح پوست جمع می شوند و مشکلات پوستی به وجود می آورند.

به نظرتان رایج ترین دلیل انباشت سلول های مرده پوست چیست؟ در ادامه، بعضی از عوامل دیگر را که موجب تجمع سلول های مرده پوست روی سطح پوست می شوند، معرفی می کنیم.

۱. افزایش سن


با افزایش سن، لایه اپیدرمی پوست نازک و سرعت چرخه جایگزینی پوست های مرده با نو کند می شود. این مشکل روی پوست صورت و گردن زنان بیشتر دیده می شود. در واقع پوست نوزادان و کودکان خردسال به دلیل سرعت بسیار زیاد چرخه سلول های پوستی آنها درخشان و شفاف است. از آنجایی که کودکان به سرعت در حال رشدند، نرخ جایگزینی سلول های پوستی آنها تقریبا ۲ برابر بزرگ سالان است. در ضمن بزرگ سالان بالای ۶۵ سال حداقل یک نوع اختلال پوستی دارند.

۲. تمیزنکردن پوست


تمیزکردن مرتب پوست موجب جمع شدن سلول های مرده پوست می شود که آماده ریختن هستند. اگر چند روز متوالی صورت تان را تمیز نکنید، سلول های مرده پوست و چربی روی صورت تان انباشته می شوند و در نهایت منجر به بروز جوش و آکنه روی صورت می شوند.

۳. آب وهوا و نور خورشید


قرارگرفتن زیر نور خورشید سرعت پیرشدن پوست و مرگ سلول های پوستی را افزایش می دهد. بر اثر این صدمات پوستی، سطح پوست انباشته از سلول های مرده می شود. صدمات نور خورشید به شکل چین وچروک، لکه های قهوه ای مرتبط با سن و شل شدن پوست بروز می کند.

۴. کم آبی بدن


وقتی بدنتان دچار کم آبی می شود، آب کافی به پوست تان نمی رسد و پوست دچار خشکی و پوسته پوسته می شود. در نتیجه این خشکی، خارش و حساسیت پوستی هم گرفتارتان می کند.

۵. بیماری های پوستی


در صورت وخامت وضعیت سلول های مرده پوست و تجمع بیش از حد آنها روی سطح پوست، حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید، زیرا ممکن است به نوعی بیماری پوستی مبتلا شوید. اگزما و داء الصدف از این دست بیماری های پوستی هستند که آزاردهنده اند.


اگزما، ناشی از تجمع سلول های مرده پوست

این بیماری پوستی التهابی موجب بروز جوش های قرمز خارش دار در کل بدن می شود. اگزما که به آن درماتیت آتوپیک هم گفته می شود، بیماری پوستی رایج در کودکان است و متخصصان پوست علت ابتلا به اگزما را ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی می دانند.

داء الصدف


این بیماری پوستی که نوعی بیماری خودایمنی است، سبب ایجادشدن بخش های ضخیمی از سلول های مرده پوست روی پوست بدن و به ویژه صورت می شود. ایجاد زخم و نقاط قرمز حساس روی پوست نتیجه این بیماری پوستی است.

اگرچه بیماری داء الصدف کاملا درمان نمی شود، می توان آن را به خوبی مهار کرد. برای برنامه مقابله صحیح با این بیماری پوستی با متخصص پوست مشورت کنید.

روش پیشگیری از تجمع سلول های مرده پوست چیست؟


اگرچه نمی توان جلوی تشکیل سلول های مرده پوست را گرفت، می توانید با به کارگیری روش هایی پوست تان را تمیز و صاف نگه دارید.

۱. محافظت از خود در برابر نور خورشید


زمان هایی که بیرون از خانه و زیر نور خورشید هستید، با استفاده از کرم ضدآفتاب مناسب و کلاه های لبه دار از پوست تان مراقبت کنید.

۲. پرهیز از دخانیات


مصرف دخانیات سرعت پیری پوست و مرگ سلول های پوستی را افزایش می دهد.

۳. رژیم غذایی سالم


با مصرف فراوان میوه و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان می توانید پوست تان را شاداب و درخشان نگه دارید. کربوهیدارت های تصفیه شده و شکر به پوست صدمه می زنند و موجب تیرگی آن می شوند.

۴. پاکسازی مرتب پوست


با شست وشوی مرتب پوست صورت تان می توانید سلول های مرده پوست را از روی آن پاک کنید. اگر شست وشو و مواد استفاده شده ملایم باشند، پوست تان تحریک نمی شود.

تشخیص بهترین روش درمان

بهترین روش از بین بردن سلول های مرده پوست مراجعه به پزشک متخصص پوست است. او با معاینه پوست تان می تواند بهترین برنامه شخصی درمان پوست را به شما ارائه دهد. البته پیش از اینکه نزد پزشک بروید، فهرستی از درمان هایی که قبلا انجام داده اید و محصولاتی که استفاده کرده اید (مانند کرم های رتینوئید) تهیه کنید و پزشک متخصص را در جریان آنها بگذارید. این اقدام به روند درمانتان کمک می کند. همچنین برای تشخیص بهترین درمان مناسب خودتان باید نوع پوست تان را بشناسید.

تشخیص نوع پوست


سلول های مرده پوست ظاهر پوست را خشک نشان می دهند، اما هر نوع پوستی ممکن است دچار انباشت سلول های مرده پوست شود. انواع پوست عبارت اند از:

پوست نرمال: این نوع پوست شفاف و یکنواخت است.
پوست خشک: کدر و پوسته پوسته دیده می شود.
پوست چرب: ظاهری چرب یا براق دارد.
پوست مختلط: بخش هایی از پوست چرب و بخش هایی از آن خشک اند.
پوست حساس: این نوع پوست معمولا پس از استفاده از محصولات مراقبت از پوست، قرمز و تحریک پذیر می شود
روش های از بین بردن سلول های مرده پوست با انواع لایه برداری
می توانید با خیال آسوده در خانه پوست تان را لایه برداری کنید. فقط مراقب باشید که با توجه به نوع پوست تان از لایه برداری متناسب استفاده کنید.

۱. لایه برداری مکانیکی


در لایه برداری مکانیکی از ابزاری مانند برس خشک یا پارچه ای زبر برای جمع کردن پوست مرده استفاده می شود. این نوع لایه برداری مناسب افرادی است که پوستی چرب یا ضخیم دارند. بعد از اینکه پوست تان را تمیز کردید، پارچه یا برس را دورانی روی پوست تان بکشید. وقتی کارتان تمام شد، به پوست نوعی لوسیون یا مرطوب کننده بمالید.

میکرودرم ابریژن


میکرودرم ابریژن نوعی لایه برداری مکانیکی است که با ابزارهای حرفه ای و زیر نظر متخصص پوست انجام می شود. در این روش، پزشک با استفاده از ابزار پوست های مرده را برمی دارد و پوست جدید زیر آن نمایان می شود.

۲. لایه برداری شیمیایی


در لایه برداری شیمیایی از محصولات شیمیایی برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده می شود. مواد شیمیایی چون آلفا و بتا هیدروکسی اسیدها به حذف سلول های مرده پوست کمک می کنند و برای یکدست کردن رنگدانه های پوست مؤثرند. اگر پوست خشک یا حساسی دارید، لایه برداری مکانیکی برایتان بیش از حد خشن خواهد بود. بنابراین می توانید از روش لایه برداری شیمیایی ملایم استفاده کنید.

۱. آلفا هیدروکسی اسید (AHA)

این لایه بردار شیمیایی معمولا به شکل لوسیون یا کرم استفاده می شود و اغلب حاوی گلیکولیک، لاکتیک یا اسیدسیتریک است. آلفا هیدروکسی اسید پوست را لایه برداری می کند و موجب یکنواختی رنگ پوست و کاهش لکه های تیره احتمالی می شود.

لایه بردارها معمولا پوست را در برابر نور خورشید بسیار حساس می کنند، بنابراین بهتر است برای شروع لایه برداری از محصولی ملایم استفاده کنید. برای حذف سلول های مرده پوست باید هر روز از لایه بردار استفاده کنید.

۲. پلی هیدروکسی اسید (PHA)


پلی هیدروکسی اسیدها هم لایه بردارهای خوبی برای پوست های حساس هستند، زیرا پوست را تحریک نمی کنند.

۳. بتا هیدروکسی اسید (BHA)


بتا هیدروکسی اسیدها هم که بیشتر به اسید سالیسیلیک معروف اند، می توانند سلول های مرده پوست را حذف کنند و ظاهر پوست را بهبود ببخشند. همچنین این محصولات توانایی درمان آکنه را دارند.

بتا هیدروکسی اسید کمتر از آلفا هیدروکسی اسید پوست را تحریک پذیر می کند. موقع استفاده از این محصول، کمی از آن را دورانی و خیلی ملایم به مدت ۳۰ ثانیه روی پوست بمالید و با آب ولرم صورت تان را بشویید. از آب داغ یا سرد استفاده نکنید، زیرا پوست تان را تحریک می کند.

۴. لایه بردارهای رتینوئید


با استفاده از محصولات حاوی رتینوئید (شکلی از ویتامین A) مانند دیفرین (آداپالین)، ترتینوئین یا رتینول می توانید پوست های مرده را از صورت پاک کنید و نه تنها پوست تان عاری از جوش و آکنه شود، بلکه از پیری زودرس در امان بماند.

با استفاده از هر یک از محصولات فوق می توانید نوعی ماسک خانگی برای از بین بردن سلول های مرده پوست آماده کنید.

نکات ضروری لایه برداری


بعد از لایه برداری برای پیشگیری از خشک شدن پوست، حتما از کرم های مرطوب کننده ملایم استفاده کنید و اگر باید به فضای باز بروید، ضدآفتاب مناسب بزنید. پس از پاکسازی پوست و حذف سلول های مرده پوست، پوست تان به نور خورشید حساس تر است و می سوزد.

هنگام انتخاب هرکدام از روش های لایه برداری، از تمام محصولاتی که با استفاده از ذرات بزرگ مانند نمک، شکر، دانه ها یا پوسته های مغز لایه برداری می کنند پرهیز کنید. اگرچه این محصولات برای حذف سلول های مرده پوست طراحی شده اند، بزرگی ذرات موجود در آنها می تواند در پوست پارگی های ریزی ایجاد کند و در نهایت پوست خشک، حساس و حتی دچار عفونت شود.

از بین بردن پوست مرده کف پا


پوست کف پا ضخیم تر از پوست صورت و گردن است و به همین دلیل تحریک پذیری کمتری دارد. بنابراین برای از بین بردن پوست مرده کف پا می توانید تهاجمی تر عمل کنید و نگران صدمات پوستی در آن ناحیه نباشید. با هریک از روش های زیر می توانید کف پاهایتان را از پوست های مرده پاک کنید.

با استفاده از برس یا اسکراب باکیفیت مخصوص پا (سنگ پا)، کف پایتان را لایه برداری کنید.
کف پایتان را همیشه با مرطوب کننده یا کرم های مخصوص پا نرم و مرطوب نگه دارید. البته روغن نارگیل هم به کارتان می آید. این طوری پوست های مرده به راحتی جدا می شوند
پاهایتان را درون آب گرم قرار دهید تا پوست های مرده کف پاهایتان نرم شوند و با پارچه ای زبر (مثل کیسه) یا سنگ پا پوست های مرده را جدا کنید.

کلام آخر


تشکیل سلول های مرده پوست عادی و طبیعی است. اما حذف سلول های مرده پوست و مراقبت از آن باعث می شود به مشکلات پوستی ناشی از تجمع این سلول ها مبتلا نشوید. شما چقدر به مراقبت و بهداشت پوست تان اهمیت می دهید؟ اگر توصیه ای در این باره دارید، خوشحال می شویم با ما در میان بگذارید.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان