کلینیک باران، لیزر موهای زائد در رشت

+981332127319
از عوارض تاتو چه می دانید؟
تاتو می تواند خطراتی داشته باشد، از جمله عفونت پوست، واکنش های آلرژیک و جای زخم. خطرات تاتو در صورتی که فرد تاتوکار حرفه ای نباشد یا زخم به خوبی ترمیم نشود، بیشتر هم می شوند. علاوه بر این خطرات آیا ممکن ...

آیا تاتو می تواند باعث سرطان شود یا احتمال این بیماری را بیشتر کند؟


به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت تبیان، هرچند سال هاست محققان در مورد ارتباط احتمالی تاتو زدن و سرطان پوست مطالعه می کنند؛ اما تاکنون هیچ ارتباط مستقیمی بین این دو پیدا نشده است. در واقع هیچ گونه شواهد قابل استنادی وجود ندارد که ثابت کند تاتو زدن باعث سرطان پوست می شود اما محققان بر این باورند که این دو می توانند با هم مصادف شوند.

آیا جوهر تاتو می تواند باعث سرطان شود؟


تاتو زدن به خودی خود باعث سرطان پوست نمی شود؛ اما بعضی از مواد موجود در جوهر تاتو ممکن است خطراتی داشته باشند. رنگ های گوناگون با رنگدانه ها و رقیق کننده های متعددی ساخته می شوند و بعضی از این مواد ممکن است سرطان زا باشند.
بعضی از جوهرهای تاتو حاوی ماده ای به نام azo هستند که در رنگ های اتومبیل نیز به کار می روند. جوهر قرمز نیز دهه ها مورد مطالعه بوده و معلوم شد ریسک سرطان کبد را در موش هایی که در معرض رنگدانه قرمز azo بودند افزایش داده است.
جوهرهای سیاه تاتو نیز خطرناک محسوب می شوند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ دریافت ۸۳ درصد از جوهرهای سیاه که مورد آزمایش قرار گرفته بودند، ماده ای سرطان زا به نام هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAHs) داشتند.
دیگر مواد موجود در رنگدانه ها که می توانند مضر باشند، عبارتند از:
. الکل
. باریوم
. کادمیوم
. مس
. سرب
. جیوه
. مواد معدنی
. نیکل
. پلاستیک
. رنگ های گیاهی
به طور کلی جوهر تاتو نسبت به دهه های قبل کم ضررتر شده اما همچنان لازم است از تاتوکارتان بپرسید از چه نوع جوهرهایی استفاده می کند، مواد داخلش چیست و از کجا آمده. همچنین لازم است بدانید سازمان غذا و دارو (FDA) هیچ نوع از جوهرهای تاتو را تائید نکرده و مجاز نمی داند.



آیا تاتو خطرات دیگری هم دارد؟
تاتو زدن می تواند این خطرات را نیز داشته باشد: واکنش های آلرژیک


تاتو زدن می تواند با واکنش های آلرژیک همراه باشد اما این واکنش ها برخلاف یک عفونت پوستی معمولا در اثر جوهری که مورد استفاده قرار گرفته ایجاد می شوند. در صورتی که پوست حساس یا سابقه ی آلرژی داشته باشید، احتمال اینکه نسبت به تاتو واکنش آلرژیک نشان دهید بیشتر است. علائم واکنش های آلرژیک مرتبط با تاتو شامل موارد زیر می شود:
. قرمزی
. تورم
. کهیر
. تاول
. خارش
مهم است بدانید هر چند خیلی از واکنش های آلرژیک فورا بعد از تاتو زدن روی می دهند اما این احتمال نیز وجود دارد که علائم هفته ها یا حتی سال ها بعد از تاتو زدن نیز بروز کنند.

عفونت های پوستی


عفونت های پوستی ممکن است در اثر استفاده از لوازم غیراستریل تاتو، مثلا سوزن، ایجاد شوند. اگر از زخم تازه ی تاتو خوب مراقبت نکنید هم ممکن است دچار عفونت پوستی شوید.
علائم عفونت پوستی:
. تورم
. قرمزی
. خارش
. ترشح
. درد
. زخم باز
. تب
. لرز
اگر این علائم را دارید باید فورا به پزشک مراجعه کنید. پزشک احتمالا آنتی بیوتیک تجویز می کند تا عفونت درمان شود.

اسکار


فرایند تاتو زدن، زخمی عمیق در لایه ی میانی پوست ایجاد می کند. اگر این زخم خوب التیام پیدا نکند ممکن است رد زخم یا اسکار به جا بماند. عفونت پوست، واکنش های آلرژیک و خراشیدن زخم تاتو نیز می تواند احتمال اسکار را افزایش دهد.
اگر جای زخم تاتو باقی بماند، برآمدگی هایی از بافت اسکار دیده خواهد شد که به آن کلوئید می گویند. ممکن است ۳ تا ۱۲ ماه بعد از تاتو، کلوئید ایجاد شود که بسته به شدت آن، نیاز به درمان خواهد داشت، مثلا ممکن است لازم شود جراحی برای برداشتن کلوئید صورت بگیرد.

بیماری های عفونی


برای تاتو زدن حتما باید از سوزن های استریل استفاده شود. استفاده از سوزن های غیراستریل باعث افزایش ریسک یک سری از بیماری های عفونی خواهد شد، مانند:
. هپاتیت C
. HIV / ایدز
. استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA)
هرچند یک ارتباط قطعی علت و معلولی بین تاتو و سرطان وجود ندارد اما هم هپاتیت C و هم HIV / ایدز با افزایش احتمال انواع سرطان ها مرتبط اند.

فرایند تاتو زدن، زخمی عمیق در لایه ی میانی پوست ایجاد می کند. اگر این زخم خوب التیام پیدا نکند ممکن است رد زخم یا اسکار به جا بماند. عفونت پوست، واکنش های آلرژیک و خراشیدن زخم تاتو نیز می تواند احتمال اسکار را افزایش دهد

واکنش با انجام MRI

هر چند نادر است؛ اما این احتمال وجود دارد که در صورتی که تحت MRI قرار بگیرید، در ناحیه ی تاتو دچار واکنش های خاص پوستی شوید. در ام آرآی از ترکیبی از امواج رادیویی و مغناطیسی برای دیدن اندام ها، استخوان ها و دیگر قسمت های بدن استفاده می شود. وقتی پوست تاتو شده در این فرایند قرار می گیرد ممکن است دچار التهاب و بثورات قرمز پوستی شوید. احتمال سوختگی درجه اول یا دوم پوست نیز وجود دارد.
بنابراین اگر تاتو دارید و قرار است ام آرآی انجام دهید حتما پزشک را در جریان بگذارید. ضمنا بهتر است بدانید جوهر قرمز تاتو می تواند واکنش به ام آرآی را بیشتر کند.

پنهان کردن سرطان پوست


جوهر تاتو می تواند تغییرات خال ها را از چشم پنهان کند. همچنین جوهر تاتو می تواند به بافت های زیرین حرکت کرده و چیزی شبیه انتشار ملانومای متاستازیک را ایجاد نماید.
در صورتی که خال داشته باشید، پاک کردن تاتو با لیزر بسیار دردسرساز خواهد بود زیرا لیزر علاوه بر اینکه رنگدانه های داخل تاتو را تخریب می کند، می تواند رنگدانه های داخل یک خال را نیز تخریب کرده و ارزیابی خال را سخت کند.

تاثیر بر تعریق پوست


تاتو می تواند در تعریق پوست اختلال ایجاد کند؛ پوست تاتو شده تقریبا ۵۰ درصد عرق کمتری تولید می کند. همچنین سدیمی که در عرق پوست تاتو شده وجود دارد، دارای غلظت بیشتری است. پوست شما معمولا سدیم و الکترولیت هایی را که حین تعریق آزاد می شود دوباره جذب می کند، اما تاتو تا حدودی مانع این بازجذب می شود.
شاید واقعا یک تاتوی خیلی کوچک مشکلی نداشته باشد؛ اما تاتوی بزرگ و گسترده، خصوصا روی کمر یا دیگر قسمت هایی که غدد تعریق زیادی وجود دارد؛ باعث می شود بدنتان برای خنک کردن خودش و حفظ مواد مغذی به دردسر بیفتد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان