کلینیک باران، لیزر موهای زائد در رشت

+981332127319
روش های خانگی درمان تیرگی و گودی زیر چشم
پوست دور چشم بسیار حساس تر و نازک تر از قسمت های دیگر بدن است. رگ ها در این ناحیه به پوست نزدیک تر بوده که نتیجه ی آن تیرگی و گودی زیر چشم است.

حلقه های سیاه زیر چشم

به گزارش سلامت نیوز به نقل از هلث لاین حلقه های تیره زیر پلک پایین شایع است. دایره های تیره زیر چشم ها که اغلب با کیسه ها همراه است، ممکن است نظرات ناخواسته ای را در مورد اینکه چقدر خسته به نظر می رسید، به همراه داشته باشد. در واقع، دلایل زیادی برای سیاهی دور چشم وجود دارد. همیشه از کمبود خواب نیست.

اگر چه آنها می توانند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهند، سیاهی دور چشم در موارد زیر شایع تر است:

بزرگسالان مسن تر افراد دارای استعداد ژنتیکی (هیپرپیگمانتاسیون اطراف چشم ) افرادی که رنگ پوست تیره تری دارند، که بیشتر در معرض هیپرپیگمانتاسیون اطراف چشم هستند خستگی ممکن است شناخته شده ترین علت به نظر برسد، اما در واقع دلایل زیادی برای سیاهی دور چشم وجود دارد. در بیشتر موارد، نیازی به نگرانی نیست و نیازی به مراقبت پزشکی نیست. فشار زیادی روی افراد وجود دارد که همیشه کامل به نظر برسند. در واقع، داشتن حلقه های سیاه می تواند بخشی طبیعی از انسان بودن باشد.

چه چیزی باعث سیاهی دور چشم می شود؟


دلایل مختلفی برای سیاهی زیر چشم وجود دارد. برخی از علل رایج عبارتند از:

خستگی


خواب زیاد، خستگی مفرط، یا فقط بیدار ماندن چند ساعت قبل از خواب معمولی می تواند باعث ایجاد حلقه های سیاه زیر چشم شود. کمبود خواب می تواند باعث تیرگی و رنگ پریدگی پوست شما شود. بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست شما می توانند شروع به نمایان شدن کنند.

کمبود خواب همچنین ممکن است باعث ایجاد مایع در زیر چشمان شما شود و باعث شود که آنها پف کرده به نظر برسند. حلقه های تیره ای که می بینید ممکن است در واقع سایه هایی باشند که توسط پلک های پف کرده ایجاد می شوند.

سن


پیری طبیعی یکی دیگر از دلایل رایج سیاهی زیر چشم است.

با افزایش سن، پوست نازک تر می شود. ممکن است چربی و کلاژن که خاصیت ارتجاعی پوست شما را حفظ می کند کاهش یابد. همانطور که این اتفاق می افتد، رگ های خونی تیره زیر پوست شما بیشتر نمایان می شوند و باعث تیره شدن ناحیه زیر چشم می شوند.

خستگی چشم


خیره شدن به صفحه تلویزیون یا کامپیوتر ممکن است باعث فشار روی چشمان شما شود. این سویه می تواند رگ های خونی اطراف چشم شما را بزرگ کند. در نتیجه، پوست اطراف چشم شما می تواند تیره شود.

آلرژی


واکنش های آلرژیک و خشکی چشم می تواند محرک سیاهی دور چشم باشد. هنگامی که شما یک واکنش آلرژیک دارید، بدن شما هیستامین آزاد می کند تا با مهاجم مبارزه کند. این باعث علائم متعددی از جمله خارش، قرمزی و پف چشم می شود. هیستامین ها همچنین باعث می شوند رگ های خونی شما گشاد شده و زیر پوست شما بیشتر نمایان شوند.

آلرژی می تواند میل شما را برای مالش و خارش پوست اطراف چشم افزایش دهد. این اقدامات می تواند علائم شما را بدتر کند و باعث التهاب، تورم و شکستگی عروق خونی شود. این می تواند باعث ایجاد سایه های تیره در زیر چشمان شما شود.

کم آبی بدن

کم آبی یکی از دلایل رایج سیاهی زیر چشم است. هنگامی که بدن شما به خوبی هیدراته نمی شود، پوست زیر چشم شما شروع به کدر شدن می کند و چشمان شما گود رفته به نظر می رسد. این به دلیل نزدیکی چشم ها به استخوان زیرین است.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث شود بدن شما ملانین اضافی تولید کند، رنگدانه ای که به پوست شما رنگ می دهد. آفتاب بیش از حد - به ویژه برای چشمان شما - می تواند باعث تیره شدن رنگدانه در پوست اطراف شود.

ژنتیک

سابقه خانوادگی نیز در ایجاد حلقه های سیاه زیر چشم شما نقش دارد. این می تواند یک ویژگی ارثی باشد که در اوایل دوران کودکی دیده می شود. با گذشت زمان، حلقه های تیره ممکن است روشن یا تیره تر شوند.

تمایل به سایر شرایط پزشکی - مانند بیماری تیروئید - نیز می تواند منجر به سیاهی زیر چشم شود.

کم خونی

کم خونی زمانی است که سطح گلبول های قرمز خون شما کمتر از حد طبیعی باشد. این می تواند این احساس را در شما ایجاد کند:

سرگیجه ضعیف سبک مغز تنگی نفس خستگی


اگر کم خونی دارید، ممکن است متوجه شوید که پوست شما رنگ پریده تر از حد معمول است و ممکن است زیر چشمانتان حلقه های تیره داشته باشد. با یک پزشک در مورد انجام آزمایش خون برای بررسی سطح آهن خود صحبت کنید. درمان های کم خونی عبارتند از:

تغییرات رژیم غذایی مکمل های آهن تزریق آهن، بسته به سطح شما

پوست دور چشم بسیار حساس تر و نازک تر از قسمت های دیگر بدن است. رگ ها در این ناحیه به پوست نزدیک تر بوده که نتیجه ی آن تیرگی و گودی زیر چشم است.

روش هایی برای کم کردن تیرگی دور چشم

درمان سیاهی دور چشم به علت اصلی آن بستگی دارد. با این حال، برخی از درمان های خانگی وجود دارد که ممکن است کمک کند.

در اینجا چند روش رایج وجود دارد:

از کمپرس سرد استفاده کنید. کمپرس سرد ممکن است تورم را کاهش دهد و رگ های خونی گشاد شده را کوچک کند تا ظاهر پف و حلقه های تیره را کاهش دهد. چند تکه یخ را در یک پارچه تمیز بپیچید و آن را روی چشمان خود بمالید. همچنین می توانید یک حوله را با آب سرد مرطوب کرده و به مدت 20 دقیقه روی پوست زیر چشم خود قرار دهید تا اثر مشابهی داشته باشد.

بیشتر بخوابید کم کردن خواب ممکن است به کاهش ظاهر سیاهی دور چشم کمک کند. کمبود خواب ممکن است باعث رنگ پریدگی پوست شما شود و سیاهی دور چشم را آشکارتر کند.


سرت را بالا بگیر در حالی که محرومیت از خواب ممکن است در ایجاد کیسه های تیره زیر چشم شما نقش داشته باشد، گاهی اوقات به نحوه خواب شما مربوط می شود. سعی کنید سر خود را با چند بالش بلند کنید. این ممکن است از تجمع مایع در زیر چشم جلوگیری کند که باعث می شود آنها پف کرده و متورم به نظر برسند.


هیدراته بمانید. تمام تلاش خود را برای نوشیدن آب بیشتر انجام دهید. سایر مایعات نیز می توانند به هیدراته نگه داشتن شما کمک کنند، از جمله شیر، چای و آب میوه. خوردن میوه ها و سبزیجات نیز به میزان کلی مصرف مایعات شما می افزاید.


با چای کیسه ای خیس کنید. چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان هایی است که می تواند به تحریک گردش خون، کوچک شدن رگ های خونی و کاهش تجمع مایعات زیر پوست شما کمک کند. دو کیسه چای سیاه یا سبز را به مدت 5 دقیقه در آب داغ خیس کنید، سپس آنها را به مدت 15 تا 20 دقیقه در یخچال قرار دهید. هنگامی که آنها سرد شدند، چای کیسه ای را به مدت 10 تا 20 دقیقه روی چشم های بسته خود قرار دهید، سپس آنها را بردارید و چشمان خود را با آب خنک بشویید.


کرم های دور چشم را امتحان کنید. کرم های دور چشم زیادی در بازار وجود دارد. آنها ممکن است با آبرسانی و صاف کردن پوست اطراف چشم، ظاهر سیاهی دور چشم را کاهش دهند.


تیرگی را با آرایش پنهان کنید. اگر می خواهید حلقه های تیره را پنهان کنید، کانسیلرها می توانند آنها را بپوشانند تا با رنگ پوست معمولی شما ترکیب شوند. مانند هر درمان موضعی یا آرایشی، احتمال تحریک یا واکنش آلرژیک وجود دارد. در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی، مصرف آن را متوقف کرده و با پزشک مشورت کنید.

انجام ماساژ روشی برای کاهش تیرگی دور چشم

درمان های پزشکی

برای یک گزینه دائمی تر، برخی از درمان های پزشکی برای کاهش ظاهر حلقه های سیاه در دسترس هستند.به یاد داشته باشید که سیاهی دور چشم چیزی نیست که باید برطرف شود. ایرادی ندارد که آنها باشند. برای تغییر دائمی ظاهر خود نباید فشاری را احساس کنید.

برخی از درمان های پزشکی مورد استفاده برای کاهش سیاهی دور چشم عبارتند از:

لایه برداری شیمیایی برای کاهش رنگدانه جراحی لیزر برای لایه برداری مجدد پوست و افزایش سفت شدن پوست خالکوبی های پزشکی برای تزریق رنگدانه به نواحی نازک پوست پرکننده های بافتی برای پنهان کردن رگ های خونی و ملانین که باعث تغییر رنگ پوست زیر چشم شما می شود حذف چربی برای از بین بردن چربی و پوست اضافی، سطح صاف تر و یکدست تر را نشان می دهد ایمپلنت های جراحی از چربی یا محصولات مصنوعی کربوکسی تراپی برای افزایش جریان خون در ناحیه زیر چشم

قبل از تصمیم گیری در مورد هر گونه روش زیبایی، گزینه های خود را با یک پزشک معتمد در میان بگذارید. درمان های پزشکی تهاجمی می توانند گران، دردناک و ممکن است به زمان بهبودی طولانی نیاز داشته باشند.


درمان های خانگی برای رفع تیرگی دور چشم
۱- گلاب

به علت وجود خواص تسکین دهنده و روشن کننده در گلاب برای درمان تیرگی و گودی زیر چشم بسیار مناسب است. برخی دیگر خواص گلاب، آنتی اکسیدانی است که سلول های پوستی شما را مقاوم کرده و بافت های مرده احیا و در نتیجه به جوان سازی پوست شما کمک می کند.

گلاب خاصیت ضد التهاب و ضد باکتری دارد که از چشمان شما در برابر آلودگی، قرمزی، خارش و تورم محافظت می کند.

روش استفاده:

چند قطره گلاب بر روی پارچه کتانی ریخته و آن را بر روی ناحیه مورد نظر به مدت ۱۵ دقیقه قرار دهید. این کار را تا جایی که تاثیر گلاب را ببینید روزانه دو مرتبه تکرار کنید.

گلاب را با شیر سرد ترکیب کرده و دو عدد پارچه کتان را در آن قرار دهید و برروی ناحیه مورد نظر به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قرار دهید. سپس با آب صورتتان را بشورید.

۲- خیار

خیار خاصیت خنک کنندگی داشته که باعث روشن شدن پوست می شود. علاوه بر این خیار حاوی آنتی اکسیدان های مختلفی همانند اورینتین، کاکاربیتاسین، ایزوسپارین، ویتکسین و ویتامین C و K است که درد و تورم را کاهش داده و برای کاهش پف ، تیرگی و گودی زیر چشم بسیار مفید است.

روش استفاده:

یک خیار را به قسمت های درشت برش داده و به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید. تیکه های خیار را برروی ناحیه مورد نظر ۱۰ الی ۱۵ دقیقه قرار دهید. سپس صورتتان را بشورید. این کار را روزانه دو بار انجام داده تا نتیجه را ببینید.

آب خیار را با آب لیمو ترکیب کرده و با پنبه ای آغشته به آب خیار و آب لیمو بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. پس از ۱۵ دقیقه شست و شو دهید.

این روش روزانه انجام داده تا نتیجه را ببینید. توجه داشته باشید که خود آب لیمو به تنهایی خاصیت سفید کنندگی داشته و باعث از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم می شود.


۳- روغن بادام


روغن بادام مرطوب کننده و روشن کننده ی پوست و غنی از ویتامین K و آنتی اکسیدان هایی است که پف چشم را از بین برده و باز کننده ی رگ های مسدود شده است.

روش استفاده:

به هنگام شب چند قطره از این روغن را در ناحیه مورد نظر بریزید و ۳ الی ۴ دقیقه ماساژ دهید. هنگام صبح صورت خود را بشورید. روزانه این کار را تکرار کنید تا اثر آن را ببینید.

۶ قطره روغن بادام را با یک قاشق غذا خوری عسل خالص ترکیب کنید. قبل از خواب این ترکیب را بر روی پوست خود بمالید. هنگام صبح صورت خود را بشورید. این کار را روزانه تکرار کنید تا نتیجه آن را ببینید.


۴- سیب زمینی خام


سیب زمینی یک سفید کننده طبیعی است که تیرگی و گودی زیر چشم را از بین برده و از پف چشم جلوگیری می کند.

روش استفاده:

۱ یا ۲ عدد سیب زمینی که از قبل درون یخچال قرار داده ایم را برداشته و آن را رنده کنید. با استفاده از پنبه سیب زمینی رنده شده را بر روی ناحیه مورد نظر بمالید. پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صورت خود را بشورید. این کار را منظم و مستمر انجام داده تا نتیجه را ببینید.

یک سیب زمینی یخ زده را رنده کنید و آن را بر روی پارچه ای کتانی ریخته و بر روی ناحیه مورد نظر به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه نگه دارید. این کار را منظم و مستمر انجام داده تا نتیجه را ببینید.

می توانید سیب زمینی را با خیار هم ترکیب کنید و بر روی پوستتان گذاشته تا تیرگی را از بین ببرد.


۵- زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است که خواص ضد پیری، ضد باکتری، آنتی اکسیدان و ضد التهاب دارد که تورم را کاهش داده و رنگدانه ها را پاک می کند. یک دوم قاشق چای خوری زرد چوبه را با آب آناناس ترکیب کرده تا خمیری شکل شود.

ترکیب خمیری را بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده و به مدت ۱۰ دقیقه رهایش کنید. پس از ۱۰ دقیقه صورت خود را بشورید.

۶- گوجه

گوجه پوست صورت را روشن می کند و گودی زیر چشم را از بین می برد.

روش استفاده:

به مقدار مساوی گوجه و آب لیمو را با هم ترکیب کرده و با پنبه ای آن را برروی ناحیه مورد نظر قرار دهید. پس از ۱۰ دقیقه صورت خود را بشورید. روزانه این کار را انجام دهید تا نتیجه را ببینید.

برگ نعناع به همراه یک قاشق چایخوری آب لیمو و مقداری نمک با آب گوجه را مخلوط کرده و روزانه بنوشید تا نتیجه آن را بر روی سیاهی و گودی زیر چشم ببینید.


۷- سیب

سیب به علت اسید تانیک موجود در آن باعث روشن شدن پوست شده و به همراه ویتامین B و C و پتاسیمی که سیب دارد منبع تغذیه ی مناسبی برای پوست محسوب می شود.

روش استفاده:

یک سیب را برداشته و به قطعات بزرگ تقسیم کنید. قطعات را به مدت ۳۰ دقیقه بر روی پوست خود گذاشته سپس با آب سرد بشورید. این کار را منظم انجام داده تا موثر باشد. یک سیب سبز را بجوشانید تا زمانی که لایه روی سیب نرم شود و سپس روی پوست قرار دهید.

۸- برگ نعناع

برگ نعناع به علت خاصیت خنک کنندگی، ضد باکتری، ضد میکروبی و ضد عفونی کننده ای که دارد جریان خون در رگ را سرعت داده و تیرگی و گودی زیر چشم را از بین می برد.

روش استفاده:

برگ نعناع را که از قبل کوبیده شده را برروی ناحیه مورد نظر قرار داده و پس از ۱۰ دقیقه آن را برداشته و با پارچه ای تمیز کنید. این کار را منظم و مستمر انجام داده تا نتیجه را ببینید.

برگ نعناع را کوبیده و با یک قاشق غذا خوری آب گوجه ترکیب کرده تا خمیری شکل شود. حال خمیر را بر روی پوست قرار داده و پس از ۵ دقیقه با آب سرد بشورید. ترکیب برگ نعناع با آب لیمو همانند آب گوجه اثر بسیار عالی خواهد داشت.


۹- چای کیسه ای

چای کیسه ای به علت کافئین موجود در آن و آنتی اکسیدان، تیرگی و پف دور چشم را از بین می برد.

چای به علت داشتن تانین، برای ورم و تغییر رنگ دور چشم بسیار مفید است.

روش استفاده:

۲ عدد چای کیسه ای سیاه یا سبز که از قبل استفاده کرده اید را به مدت ۳۰ الی ۴۰ دقیقه در یخچال قرار دهید. کیسه چای را بر روی ناحیه مورد نظر قرار داده و پس از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با آب بشورید. روزانه ۱ الی ۲ بار این کار را تکرار کنید تا اثر آن را ببینید.

۱۰- روغن نارگیل

روغن نارگیل مرطوب کننده ی پوست و جاذب چربی های پوستی است.

روش استفاده:

روغن نارگیل را برروی ناحیه مورد نظر ریخته و به آرامی ۲ الی ۳ دقیقه قبل از خواب ماساژ داده و به هنگام صبح آن را بشورید. روزانه این کار را تکرار کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.


۱۱- آووکادو

آووکادو به دلیل اسیدهای چربی که دارد و ویتامین B، E و K رطوبت و مقاومت پوست های خشک را بیشتر می کند.

روش استفاده:

یک آووکادو را له کرده و چند قطره روغن بادام به آن اضافه کنید و آن را بر روی محل مورد نظر بمالید. پس از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه ناحیه مورد نظر را بشورید. این کار را تکرار کنید تا زمانی که اثر آن را ببینید.


همرسانی کنید:
برچسب‎ها : سیاهی دور چشم

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان