کلینیک باران، لیزر موهای زائد در رشت

+981332127319
آیا ریزش مو نشانه ابتلا به بیماری خاصی است؟
ریزش مو آن قدر مشکل پیچیده ای نیست که نتوان آن را درمان کرد. ولی این روزها بسیار شایع شده و باعث نگرانی برای افرادی شده است که بدون تغییری خاص در سبک زندگی خود به ناگاه با آن مواجه می شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین از mayoclinic، از دست دادن مو و ریزش آن تا حدودی طبیعی است. بر اساس مطالعات علمی نیز ریزش ۸۰ تا ۱۰۰ تار مو به صورت روزانه طبیعی است و جای نگرانی ندارد. اما گاهی در سنین مختلف و با قرارگرفتن در موقعیت های خاص، ریزش مو به نوعی نگران کننده می شود که دلایل آن باید بررسی و ریشه یابی شود.

بررسی علت ریزش مو

برای انتخاب درمان مناسب ابتدا باید علت ریزش مو شناسایی شود. ریزش موی روزانه را زمانی باید جدی گرفت که هنگام شانه کردن مو موهای زیادی از دست برود و در واقع بیش از مقدار طبیعی باشد. مدت زمان ریزش مو و سرعت پیشرفت آن نیز موضوع مهم دیگری است که باید بررسی شود.

 پوست سر و هر ناحیه دیگری که دچار ریزش مو شده باید بررسی و همچنین سلامت موها نیز باید آزمایش شود.

اگر به نظر برسد علت ریزش مو بیماری، کمبود ویتامین، نامتعادل شدن هورمون ها یا عفونت باشد، ممکن است نیاز به آزمایش خون یا بیوپسی پوست سر باشد.

این آزمایش ها باید توسط متخصص بررسی و علت ریزش مو تشخیص داد شود. گاهی اوقات چند عامل در این موضوع دخیل هستند. ضمن اینکه وراثت نیز عامل مهم دیگری است که نباید نادیده گرفته شود. بنابراین گاهی علت واقعی ریزش مو به راحتی قابل تشخیص نیست.

ساختار مو

 مو چرخه زندگی برنامه ریزی شده ای دارد؛ مراحل رشد، استراحت و ریزش. بنابراین شرایط جسمانی مختلف می تواند به چرخه رشد طبیعی آن آسیب بزند. حوادث تلخ و شوک های عصبی ناگهانی نیز یکی از دلایل بارز ریزش مو است که معمولاً سه تا شش ماه پس از تروما اتفاق می افتد.


 چه باید کرد

 با توجه به علت ریزش مو باید اقدامات لازم را برای برطرف شدن آن انجام داد. مثلاً ریزش مو در دوران بارداری و شیر دهی طبیعی است و با پایان آن به تدریج بهبود می یابد.

تغذیه مناسب

یکی از بهترین راهکارها هنگام ریزش مو داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب است. ضمن آنکه مصرف بیش از حد مکمل ها یا داروهای حاوی ویتامین نیز A می تواند علت ریزش مو باشد. البته قطع یکباره مصرف این ویتامین یا کم کردن بیش از حد آن هم آسیب های متعددی را برای بدن به همراه خواهد داشت.

کمبود پروتئین در رژیم غذایی هم عامل مهم دیگری برای ریزش مو به حساب می آید. کسانی که به خاطر رژیم های غذایی مختلف و حذف یکباره پروتئین دچار ریزش مو می شوند، در واقع چرخه رشد طبیعی مو را دچار اختلال می کنند.

 البته بدن با خوردن گوشت و تخم مرغ مقدار زیادی پروتئین دریافت می کند. اما می توان پروتئین را از مجموعه غذاهای دیگری مانند بعضی حبوبات هم دریافت کرد.

کمبود ویتامین B هم نیز از جمله علل ریزش مو به حساب می آید که رفع آن می تواند به حل مشکل ریزش مو هم کمک کند.


 دوری از تنش و استرس

هنگامی که بدن تحت استرس زیاد قرار می گیرد ممکن است فاز رشد مو متوقف شود. بنابراین فولیکول های مو وارد فاز استراحت می شوند. استراحت طولانی نیز می تواند از رشد مو جلوگیری کند و این نشان می دهد که ممکن است افراد چند ماه پس از تجربه ای پرتنش، دچار ریزش شدید مو شوند. اما معمولاً با پایان استرس چرخه رشد مو دوباره از سر گرفته و ریزش مو نیز متوقف می شود.

تغییرات هورمونی

نبود تعادل در سطح هورمون ها نیز گاهی یکی از چندین عامل ریزش مو به شمار می رود. سطح هورمون ها در خانم ها به دلایل مختلفی تغییر می کنند. همان گونه که تغییرات هورمون بارداری یا داشتن سابقه خانوادگی می تواند علت ریزش مو باشد. ضمن آنکه خوردن زیاد قرص های ضد بارداری هم می تواند احتمال ریزش مو را بیشتر کند. همان گونه که تغییر تعادل هورمونی که در یائسگی اتفاق می افتد هم ممکن است نتیجه مشابهی به دنبال داشته باشد.

در واقع بر اثر تغییرات هورمونی گیرنده های آندروژن (هورمون مردانه) در پوست سر فعال می شود. فولیکول های مو کوچک می شوند و فرد موهای بیشتری از دست می دهد.

کم خونی ناشی از فقر آهن

 یکی از مشکلات شایع زنان کم خونی است؛ مشکلی که می تواند علت ریزش موی سر آن ها نیز باشد. در واقع فقر آهن یکی از شایع ترین نوع کم خونی به شمار می رود. هنگامی که بدن آهن دریافت نکند، اکسیژن رسانی و خون رسانی به پوست سر هم محدود و رشد موها نیز دچار اختلا ل ضعف در آن ها ریزش را به همراه دارد.

کم کاری تیروئید هم که یکی دیگر از علل شایع ریزش مو به شمار می رود که البته با درمان بیماری این مشکل نیز حل خواهد شد.

کم آبی و بالا رفتن سن

نقش حیاتی آب در بدن، غیرقابل انکار است. کمبود آب در بدن به خون رسانی و سلامت پوست و مو آسیب می زند. ضمن اینکه بالا رفتن سن نیز می تواند عاملی برای ریزش مو به حساب بیاید؛ یعنی همان گونه که عملکردهای دیگر بدن نیز با افزایش سن تحلیل می روند رشد مو نیز به همین صورت خواهد بود که البته این موضوع برای همه افراد در سن خاصی عمومیت ندارد.


درمان ریزش مو

داروهای مختلفی برای درمان انواع ریزش مو تجویز می شوند. اما مهم ترین کار مشاوره با متخصص پوست و مو است. یعنی پزشک با کنترل دقیق بیماری می تواند ریزش را کنترل کند.

درمان های دارویی در صورتی که در اوایل شروع ریزش موتجویز شوند در اغلب موارد به خوبی می توانند ریزش مورا کنترل کنند. بنابراین نداشتن استرس و داشتن آرامش موضوع مهمی است که حتماً باید مد نظر قرار گیرد. اطمینان از بهبود روند درمان، کمک موثری به نتیجه بخش بودن آن خواهد کرد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : ریزش مو

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان