کلینیک باران، لیزر موهای زائد در رشت

+981332127319
«بوتاکس» کنیم یا نکنیم؟
بوتاکس فرآورده ای از سم بوتولیسم است و اغلب برای کاهش خطوط پیشانی، خطوط اطراف چشم و خطوط اخم استفاده می شود. سیستم های عصبی عضلات را مسدود می کند؛ در نتیجه عضله تزریق شده نمی تواند منقبض شود و پوست ...

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، بوتاکس یک نوروتوکسین است،سمی که بروی سیستم عصبی تأثیر می گذارد و سیگنال های عصبی ای که باعث تحریک انقباض عضلات می شوند را مختل می کند. به این دلیل می تواند به طور موقت سبب فلج شدن عضلات شود.

چین وچروک به طور معمول بر عضله منقبض زیر پوست عمودند؛ به عنوان مثال عضله پیشانی یک عضله عمودی است اما خطوطی که در نتیجه انقباض ایجاد می شوند(مانند زمانی که ابروهای خود را بالا می برید)، افقی هستند.

به همین ترتیب دو عضله ای که مسئول خطوط اخم هستند نیز به صورت افقی بین ابروها قرار می گیرند اما هنگام انقباض، عمودی به نظر می رسند.

بوتاکس دقیقاً در نقطه تحریک تکانه های عصبی بافت، تزریق می شود. در این صورت فعالیت عضلاتی که باعث ایجاد خطوط اخم می شود کاهش یافته و ظاهر صاف تری به خود می گیرد؛ بدون انقباض عضله، پوست به سختی چروک می شود.

بوتاکس اغلب برای کاهش خطوط پیشانی، خطوط اطراف چشم و خطوط اخم استفاده می شود اما نمی تواند در کاهش چین وچروک های ناشی از آسیب خورشید مؤثر باشد.

بوتاکس سیستم های عصبی عضلات را مسدود می کند؛ در نتیجه عضله تزریق شده نمی تواند منقبض شود و پوست به سختی چروک می شود.

کاربردهای بوتاکس را به دو دسته می توان تقسیم کرد:

کاربردهای درمانی مانند؛

درمان سردردهای مانند میگرن
درمان تعریق زیاد ( زیر بغل، کف دست ، کف پا )
درمان غیر قرینگی صورت

کاربردهای زیبایی

رفع چین و چروک های حرکتی و متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم،خط اخم
بالا بردن نوک بینی
بالا بردن ابروها
بهبود افتادگی قسمت تحتانی صورت
بهبود چین های چانه
کاهش خطوط عرض گردن
کاهش چین های عمودی گردن

مزایای تزریق بوتاکس

با بررسی تاریخچه استفاده از بوتاکس متوجه می شوید این ماده بیش از آنکه در صنعت زیبایی کاربرد داشته باشد، مصرف درمانی دارد. مزیت اصلی بوتاکس این است که می توان از آن برای درمان دردهای وابسته به عضلات غیرارادی بدن کمک گرفت. برای مثال، بررسی ها تأثیر مثبت استفاده از این سم برای درمان حرکات غیرارادی ماهیچه ها در بیماری پارکینسون را ثابت کرده است.

تزریق بوتاکس راهی مناسب برای درمان دردهای میگرنی است

استفاده از بوتاکس برای انسداد اعصاب حسی مانع از ارسال پیام درد به مغز می شود و در درمان دردهای تنشی مؤثر خواهد بود. همچنین تزریق بوتاکس راهی مناسب برای درمان دردهای میگرنی است.

با آغاز فصل تابستان شدت تعرق افزایش پیدا می کند. با این حال، برخی افراد به عارضه تعریق بیش از حد مبتلا هستند. شدت تعرق آنها به اندازه ای بالا است که می تواند فعالیت های روزانه آنها را مختل کند. تزریق بوتاکس یکی از راهکارهایی است که می توان برای کاهش میزان تعرق از آن استفاده کرد.

نکات مهم قبل از تزریق بوتاکس

قبل از انجام بوتاکس باید یک سری مراقبت ها برای تأثیر بهتر و عدم ایجاد عوارض صورت گیرد. برخی از این مراقبت ها مربوط به مصرف داروهایی است که ممکن است بر روی ماده بوتولینوم تأثیر منفی داشته باشند یا تداخل دارویی ایجاد کنند. برای رعایت تمامی مراقبت های قبل از عمل به نکات زیر توجه کنید:

توصیه می شود مصرف داروهایی نظیر آسپرین، ویتامین ای، امگا 3 و سایر داروهای ضد التهابی از 2 هفته قبل از تزریق به منظور کاهش کبودی قطع شود.

بهتر است حداقل به مدت یک هفته قبل از تزریق از مصرف الکل خودداری شود. اگر از ویتامین ها و داروهای گیاهی استفاده می کنید، به پزشک اطلاع دهید.

اگر به بیماری هایی شایع مانند آنفولانزا و سرماخوردگی مبتلا هستید باید قبل از انجام تزریق، درمان های ضد ویروسی اجرا شود.

اگر به دارو یا ماده خاصی حساسیت دارید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک پیش از انجام تزریق، باید سوابق دارویی و درمانی شما را به طور کامل بداند تا در جریان تزریق، همه چیز را تحت کنترل داشته باشد.

نقاط تزریق بوتاکس صورت

سم بوتولینوم با فلج عضلات زیر پوستی برای صاف کردن چین و چروک های صورت و ایجاد ظاهری جوان تر در افراد به کار می رود؛مانند چین و چروک های ناشی از اخم کردن که در بین ابروها یا روی پیشانی ایجاد می شوند و چروک های اطراف چشم و دهان که در موقع خندیدن ظاهر می شوند.

تزریق بوتاکس در برخی موارد برای کاهش میزان تعریق در کف دست ها یا زیر بغل نیز استفاده می شود. بوتاکس در درمان برخی از بیماری ها مانند لوچی و میگرن مزمن نیز کاربرد دارد.

ماندگاری بوتاکس

اثرات بوتاکس سه تا شش ماه به طول می انجامد که این مدت اثر گذاری از فرد به فرد می تواند متفاوت باشد (دوام نتیجه تزریق بوتاکس بستگی به عمق و میزان چروک ها، ناحیه تزریق و همچنین سن افراد دارد).

با بازگشت تدریجی فعالیت عضلات، خطوط چین و چروک ها دوباره ظاهر می شوند و ممکن است نیاز به تزریق مجدد باشد؛ البته بهتر است از پزشک متخصص پوست خود بخواهید که در این امر (فواصل تزریق) شما را راهنمایی کند.

عوارض تزریق بوتاکس

عوارض بوتاکس به طور معمول، جز ضعف عضلات ناحیه اطراف محل تزریق، جدی نیست. البته در صورتی که تزریق توسط پزشک با تجربه انجام شود، هیچ گونه عارضه ای نخواهد داشت، ولی بیمارانی که بیماری های عصبی و عضلانی دارندو در فاز حاد هستند و یا زنان باردار و شیرده نبایستی از آمپول بوتاکس استفاده کنند؛ مضاف بر اینکه دیده شده تزریق بوتاکس باعث فروکش کردن سردردهای میگرنی در بسیاری از افراد می شود، اما گاهی ممکن است سردرد به صورت موقت برای مدت چند روز اتفاق افتد و یا علایمی دال بر حساسیت ایجاد شود که آن هم موقتی و گذراست.

چه کسانی نباید تزریق بوتاکس داشته باشند؟

افراد زیر 18 سال
بیمارانی که حامله هستند.
خانم هایی که در دوران شیردهی هستند.
افرادی که اختلالات کلیوی دارند یا بیماری عصبی دارند نباید از بوتاکس استفاده کنند.

از آن جایی که تزریق بوتاکس برای همه چین و چروک و خطوط ایجاد شده بر روی پوست موثر نیست، ابتدا باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید شاید درمان دیگری مناسب شرایط پوست شما باشد.

ماندگاری بوتاکس پیشانی چقدر است؟

افرادی که برای از بین بردن چین و چروک پیشانی خود از بوتاکس استفاده می کنند، معمولا بین 3 تا 6 ماه بعد از تزریق بوتاکس متوجه کم شدن اثر آن می شوند. یکی از مزایای تزریق بوتاکس این است که برخلاف سایر عمل های زیبایی، می توان چندین بار آن را تکرار کرد.

تزریق بیش از حد بوتاکس

زمانی که نقاط تزریق بوتاکس به اندازه کافی از یکدیگر نداشته باشند، اثر تجمعی آن می تواند باعث شود که پوست به طور غیر طبیعی صاف به نظر برسد. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که فرد اصرار به تزریق مقدار زیادی بوتاکس داشته باشد.

آیا بوتاکس بی خطر است؟ آیا سمی نیست؟

بوتاکس یک پروتئین خالص طبیعی است که در دز بسیار پایین تجویز می شود. تاثیر بوتاکس معمولا محدود به ناحیه تزریق شده می شود و به جاهای دیگر بدن سرایت نمی کند.

آیا تزریق بوتاکس ایمن است؟

نیازی به نگرانی نیست! چرا که بوتولونیوم بکار رفته در داروی بوتاکس فاقد خطرات سم طبیعی تولید شده توسط باکتری است؛ باید این را هم ذکر کنیم که فقط در صورت ورود سم به جریان گردش خون است که کشندگی بوتولونیم صد در صد می شود.

امیرهوشنگ احسانی، استاد پوست دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که بوتاکس کردن برای بدن ضرر دارد یا خیر، اظهار داشت:بوتاکس فرآورده ای است که از سم بوتولسیم گرفته شده و انجام می شود.

وی افزود: این فرآورده 4 تا 6 ماه بر روی پوست می ماند و جذب می شود. البته اگر بوتاکس درست تزریق شود خیلی خوب بوده و بی ضرر است اما تکنیک تزریق نباشد مشکل زا است.

استاد پوست دانشگاه تهران درباره درمان میگرن به وسیله بوتاکس ابراز کرد: 40 درصد افراد که دچار میگرن هستند بوتاکس می تواند در آنها مؤثر باشد.

احسانی یادآور شد: بوتاکس کردن بیشتر کار متخصص پوست است اما پروتکل مربوط به آن به صورت قطعی در کشور مشخص نیست و در کل اگر درست تزریق شود برای بدن ضرری ندارد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : بوتاکس

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان