کلینیک باران، لیزر موهای زائد در رشت

+981332127319
خطرات تزریق بوتاکس در طولانی مدت
یک متخصص پوست وزیبایی، گفت: تزریق بوتاکس برای درمان بیماری هایی مانند تعریق زیاد دست و بدن، مثانه بیش فعال، اسپاسم گردن، تنبلی چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، رضا میکائیلی، اظهار کرد: بوتاکس اولین دارویی بود که از سم بوتولینوم استخراج شد و توانست به جلوگیری از سردردهای مزمن میگرنی کمک کند، با این وجود تزریق آن در درجه اول جهت کاهش چین و چروک ظاهری صورت کاربرد دارد.

وی با اشاره به این که بوتاکس از سمی به نام نوروتیروکسین بوتولینوم A استخراج می شود تا به طور موقت از حرکت عضله جلوگیری کند، افزود: این سم توسط میکروبی تولید می شود که باعث بیماری بوتولیسم، نوعی مسمومیت غذایی در انسان، می شود.

میکائیلی عنوان کرد: این دارو چند سال پیش توسط سازمان غذا و دارو آمریکا به منظور استفاده درمانی مورد تأیید قرار گرفت، که ارسال سیگنال های انقباض شونده اعصاب به عضلات را مسدود می کند که سبب جلوگیری از انقباض عضلات به طور هدفمند می شود.

این متخصص پوست وزیبایی ادامه داد: همچنین از تزریق بوتاکس برای درمان بیماری هایی که بر عملکرد انقباضی بدن تأثیر می گذارند، مانند اسپاسم گردن، واژینیسموس، میگرن و ... استفاده می شود.

وی با اشاره به عوارض بوتاکس صورت، عنوان کرد: در حالت کلی گزارشات مبتنی بر عوارض خطرناک بوتاکس بسیار کم است و در کل ایمن در نظر گرفته می شود، اما این نکته را باید مدنظر قرار داد که برای تزریق بوتاکس، همیشه باید به یک پزشک آموزش دیده، با تجربه و دارای مجوز مراجعه کرد.

میکائیلی ادامه داد: اگر تزریق این دارو مطابق با استانداردهای FDA انجام نشود یا توسط پزشک بی تجربه تزریق شود، احتمالاً خطرات بوتاکس و عوارض جانبی آن در کمین شماست، عوارض جانبی، جزئی و شایع تزریق بوتاکس شامل درد، تورم یا کبودی خفیف و موقت در محل تزریق، سردرد، تب و لرز می شود.

این متخصص پوست و زیبایی با اشاره به عوارض خطرناک بوتاکس، بیان کرد: معمولاً خطرات بوتاکس کسانی را تهدید می کند که به مراکز غیر معتبر و پزشکانی با تجربه کم یا متوسط مراجعه کنند، برخی از عوارض جانبی نیز به ناحیه ای که تزریق در آن انجام می شود بستگی دارد.

وی تصریح کرد: دسته ای از این عوارض موقتی هستند و بعد از مدتی از بین می روند، با این حال برخی دیگر از عوارض، خطرناک هستند و می توانند سلامتی فرد را تهدید کنند.

میکائیلی ادامه داد: اگر بوتاکس در ناحیه چشم تزریق انجام شود، ممکن است مواردی مانند افتادگی پلک ها، ناهموار شدن ابروها، خشکی چشم، پارگی پوست اطراف چشم به دلیل تزریق زیاد بوتاکس را در پی داشته باشد.

این متخصص پوست و زیبایی افزود: تزریق در اطراف دهان ممکن است منجر به کج شدن لبخند شود که این عارضه معمولاً موقتی است و باید طی چند روز کم شود، با این حال عدم تقارن ناشی از اثرات غیرعمدی سم بر روی عضلات است و بهبود آن ممکن است چندین هفته طول بکشد.

وی تأکید کرد: در موارد نادر، ممکن است علائمی شبیه بوتولیسم ایجاد شود.

میکائیلی ادامه داد: برخی از علائم مانند مشکل در صحبت کردن و بلعیدن، تنفس دشوار، مشکلات بینایی، از دست دادن کنترل مثانه و ضعف عمومی باید جدی گرفته شده و به محض بروز آن ها به پزشک مراجعه شود.

این متخصص پوست و زیبایی با اشاره به عوارض ناشی از تزریق بوتاکس برای درمان بلفارواسپاسم چشم، عنوان کرد: ازجمله این عوارض می توان به افتادگی پلک، التهاب قرنیه، خشکی و خارش چشم، دوبینی، تحریک چشم، پارگی مویرگ، افزایش حساسیت به نور، کاهش پلک زدن و تورم یا کبودی پلک اشاره کرد.

وی با اشاره به عوارض بوتاکس صورت در دراز مدت، تصریح کرد: از آنجایی که اثرات تزریق بوتاکس موقتی بوده بیشتر افراد با گذشت زمان می توانند آن را دوباره تکرار کنند، با این حال، تحقیقات در مورد اثربخشی و ایمنی طولانی مدت آن محدود است.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : بوتاکس

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان