کلینیک باران، لیزر موهای زائد در رشت

+981332127319
اگر هنوز تتو نکرده اید دست نگه دارید

شاید باورش سخت باشد اما حالا یکی از جدی ترین اختلاف نظرهای نسل امروز با پدر و مادرهای دیروز، مشاجره بر سر داشتن خالکوبی روی بدن است. پدیده ای که در همین حد و مرز باقی نمی ماند و سالن های آن ...

امروزه هر ثانیه با موج عظیمی از اتفاقات عجیب و غریب در حوزه مد رو به رو می شویم. موجی که شاید بتوان گفت در نسل امروزی به سرعت جای خود را در میان بسیاری از جوان های دهه ۷۰ و ۸۰  باز کرده، خالکوبی یا تتو کردن روی قسمت های مختلف بدن است. پدیده ای که امروزه با آن مواجه هستیم، شاید بتوان از آن به عنوان یک هنر، با آن رنگ و طرح های خوش نقشش نام برد. شاید شما بتوانید در عرض چند ساعت صاحب یک تتو بر روی بدن خود شوید، اما سهولت این امر نباید شما را از آگاهی درباره خطرات و عوارض احتمالی آن دور نگه دارد. در این گزارش به سراغ عضو مرکز پژوهش بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران رفتیم تا با نگاهی علمی تر عوارض این سوزن زدن های مکرر دردناک همراه رنگ های شیمیایی را بر روی پوست بدن بررسی کنیم.

*** رنگ های عمیقی که به سادگی پاک نمی شوند

«دکتر حامد زرتاب»، عضو مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران پیش از هر چیز تتوها را به نوع آماتور و حرفه ای تقسیم بندی می کند و می گوید: «برای تتوهای آماتور معمولا از رنگ های طیف آبی و سیاه استفاده می شود و پایه آن ها کربنی است، اغلب سطحی تر کارگذاری می شوند و پاک کردن آن ها نیز طبیعتا راحت تر است. »

 در تتوهای حرفه ای اما از رنگ های دیگر مانند سبز و قرمز استفاده می شود، اغلب عمقی تر هستند و پاک کردن آن ها سخت است. تتو عوارض بالقوه گوناگونی دارد. یکی از آن ها واکنش های آلرژیک است که به خصوص با تتوهای حرفه ای و استفاده از رنگ های سبز، زرد، قرمز و یا آبی به کار بروز می کند و حتی سال ها بعد از انجام تتو هم این واکنش های آلرژیک خود را نشان می دهند.»

عضو مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه می دهد: «از دیگر عوارض تتوها، ایجاد سایرعفونت های پوستی وعفونت های سیستماتیک در قسمت های دیگر بدن است که اگر نکات بهداشتی از طرف کسی که تتو را انجام می دهد به طور کامل رعایت نشود، این عارضه ایجاد خواهد شد. واکنش ها و بیماری های التهابی در پوست و گاهی در سایر ارگان های بدن و در اطراف ناحیه تتو شده ایجاد می شود که حتی چند سال بعد از انجام تتو از بین نمی رود. همچنین عارضه های بالقوه دیگر تتو وجود دارد که انواع "فوتو درماتیت ها" (التهاب پوست و اگزما) از جمله آنها هستند که با نورخورشید ایجاد و تشدید می شوند.»

***یک ریسک جدی برای ابتلا به ایدز و هپاتیت

در سالن های ویژه انجام تتو اغلب مراحل  تهیه رنگ و آماده کردن سوزن، سرپلاک تاتو، هدلایت ماژیک طراحی و قلم هاشور دور از چشم مشتری ها انجام می شود و یک سهل انگاری درباره ضد عفونی کردن این لوازم به ویژه سوزن آن می تواند مشتری این سالن ها را بی سرو صدا جزو قربانیان ایدز و هپاتیت در جامعه کند.

دکتر زرتاب می گوید این بیماری ها بسیار جدی تر از ابتلا به التهاب و حساسیت هستند: «دسته دیگر واکنش ها، پیامدهایی هستند که به آن ها واکنش های لیکنوئید می گوییم. این عوارض   شامل التهاب های پوستی می شوند و در اطراف ناحیه تتو شده بروز پیدا می کنند. امکان دارد به فاصله چند ماه و چند سال بیماری پوستی سارکوئیدوز در قسمت تتو شده نیز ایجاد شود و به مروز زمان قسمت های دیگر را هم درگیر کند. اما بیماری های جدی و خطرناک دیگری نیز در کمین این افراد است. از دیگر عوارض تتو می توان به بیماری های منتقله از راه خون مانند عفونت با باکتری ها، بیماری های هپاتیت b و  c و ایدز نیز اشاره کرد. این بیماری ها به سادگی می تواند از طریق سوزن های آلوده به همراه رنگ تتوهای حرفه ای و عمیق به بدن  منتقل شوند. همینطور گزارشاتی به صورت نادر منتشر شده که ایجاد تتو می تواند قسمت های مختلفی را مانند عنبیه چشم ها را نیز درگیر کند و اگر درمان نشود گاهی برای سلامت بینایی فرد پایان راه  خواهد بود.»

دکتر زرتاب ادامه می دهد: «برخی بیماری های پوستی هم با انجام این تتوها بروز پیدا می کنند. انواع اگزما، بیماری پسوریازیس، لیکن پلان، مورفه آ و ایجاد کلوئید نیز پس از تتوها امکان دارد اتفاق بیفتد. همچنین گزارش شده که پس از انجام ام آر آی در ناحیه ای که تتو شده، تا مدتی سوزش و تورم ایجاد می شود و این خالکوبی ها ممکن است نتیجه این عکس برداری ها را با اختلال هایی همراه کند.»

***عوارض پاک کردن تتو با لیزر چیست؟

این پژوهشگر بیماری های پوستی در خصوص روش های پاک کردن تتو می گوید: «برای پاک کردن تتو، روش های مختلفی وجود دارد؛ از جمله روش های قدیمی تر مانند درم ابریژن و جراحی ها هستند که امروزه کمتر استفاده می شوند. اکنون اصلی ترین روش برای برداشتن تتوها، انواع خاصی از لیزرها هستند.»

«دکتر زرتاب» در رابطه با روش لیزردرمانی توضیح می دهد: «روش برداشت تتو با لیزر به طور کلی امن و شناخته شده است و احتمالا عوارض آن کم است اما بی عارضه هم نیست. در تتوهای حرفه ای جوهری که استفاده می شود ماندگارتر است و رنگ های بیشتری در آن به کار می رود و چون به سطوح عمقی تری تزریق می شوند، برداشت تتو  پروسه پیچیده تری است. برای برداشت تتو با لیزر، ممکن است نیاز به چندین جلسه درمان و صرف هزینه بیشتر باشد و در نهایت هم بسته به نوع تتویی که انجام شده نتیجه درمان صددرصدی به دست نمی آید. همچنین از جمله عوارضی که موقع برداشتن تتو ایجاد می شود، درد، تاول، پوسته دار شدن ضایعات و خونریزی های نقطه ای است که برخی از آن ها را می توان با بی حسی های موضعی قبل لیزر کاهش داد.»

***تغییرات قوام پوست پس از پاک کردن تتو با لیزر

به گفته این متخصص شناسایی بیماری های پوستی برخی رنگ هایی که در تتوها به کار می روند، نسبت به لیزرها مقاومند و بعضی اینقدرعمیق کار می شوند که از دسترس طول موج لیزرها خارج هستند. ممکن است هنگام درمان و پاک کردن، سایه ای از تتوی اولیه باقی بماند و همینطور قوام پوستی که تتو شده، بعد از درمان با لیزر، ممکن است مانند قوام پوست اولیه نباشد و دچار تغییرات شود: «یکی از عوارض نادر تتو این است که محل برداشت تتو ممکن است دچار عفونت شود و به این بستگی دارد که کسی که این کار را انجام می دهد چقدر در کارش خبره باشد. پس بهتر است برای این کار حتما به متخصص پوست مراجعه شود. عارضه دیگر برداشت تتو این است که آن ناحیه بعد از مدتی دچار اسکار می شود و این اسکار دائمی شده و حتی ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند. در ضمن تغییر رنگ ناحیه ای که تحت درمان قرار می گیرد هم، به صورت کمرنگ تر شدن و پر رنگ تر شدن اتفاق می افتد.»

این پژوهشگر پوست و زیبایی ادامه می دهد: «به طور رایج در پاک کردن تتوهای خط لب، خط چشم و ابروها، ممکن است بعد از جلسات اول، تتوها حتی تیره تر بشوند و این به خاطر برون ریزی ای است که از رنگدانه ها اتفاق می افتد و ممکن است این ها درمان را طولانی تر کند و جلسات اضافی درمان برای پاکسازی کامل مورد نیاز باشد.»

***درمان های پاک کردن تاتو هزینه بر هستند

  «دکتر زرتاب» واکنش های التهابی را جزء عارضه دیگر پاک کردن تتوها دانسته و ادامه می دهد: «به طور کلی اگر فردی به هر نوع بیماری پوستی و غیر پوستی حاد و مزمن مبتلا باشد یا مثلا در شرایطی مانند بارداری و شیردهی قرار گرفته باشد و بخواهد تتو انجام دهد، حتما باید قبل از این کار با پزشک متخصص خود مشورت کند و برای هر بیماری به صورت منحصر به فرد باید تصمیم گرفته شود.

عضو مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: «درمان پاک کردن تتو با دستگاه هایی با طول موج خاص انجام می شود و امکان دارد این کارچند جلسه تکرار شود، همین موضوع منجر به هزینه بر شدن آن است و حتی به تحمیل هزینه های چندین میلیونی و یا چند ده میلیونی به بیمار منجرمی شود. بسیاری از بیماران فارغ از دلیل بیمار شدن پس از مدتی از این کار پشیمان می شوند و به دنبال روش های پاک کردن این تتو ها هستند و معمولا این پشیمانی با صرف هزینه و وقت و حتی به دلیل بروز اسکارهای بعدی با آسیب های روحی همراه است.»

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان